DUBAI/RIYADH (Reuters)-Saudi Aramco opóźnił planowane rozpoczęcie swojej pierwotnej oferty publicznej w nadziei, że w toku trzeciego kwartału wyniki wzmocni zaufanie inwestorów w największej na świecie firmy naftowe, dwa źródła zaznajomieni z sprawą powiedział w czwartek.

Zdjęcie: widok pokazuje markowe zbiorniki ropy naftowej w zakładzie oleju Arabii Aramco w Abqaiq, Arabia Saudyjska 12 października 2019. REUTERS/Maxim Shemetov/zdjęcie pliku

ARAMCO oczekiwano ogłosić plany w przyszłym tygodniu, aby unosić 1% do 2% udziałów na rynku Tadawul Królestwa, w co byłby jednym z największych w historii oferty publicznej, warte w górę $20 000 000 000.

Jednak po ataku 14 września na jego rośliny Abqaiq i Khurais tymczasowo znokautowany połowę jego ropy naftowej, na świecie najwyższy eksporter chce, aby zapewnić inwestorom poprzez pierwsze przedstawienie wyników obejmujących okres, dwa źródła powiedział, mówiąc o stanie anonimowości, ponieważ informacje nie są publicznie.

“Chcą robić wszystko, co mogą trafić do celu wyceny. Solidne wyniki po ataku umieści je w silniejszej pozycji “, powiedział jeden ze źródeł.

Drugie źródło potwierdziło, że oferta została odłożona, a obecnie nie ma nowej daty ustawionej na aukcję. Żadne źródło nie wiedziało, kiedy wyniki trzeciego kwartału prawdopodobnie wyjdą.

W oświadczeniu do Reuters w piątek, Saudi Aramco powiedział: “Firma kontynuuje współpracę z akcjonariuszami na działania gotowości IPO. Firma jest gotowa i czas będzie zależeć od warunków rynkowych i być w czasie wyboru akcjonariuszy.

News przychodzi po Reuters, powołując się na źródła zaznajomieni z IPO, zgłaszane na 24 września, że oferta jest mało prawdopodobne, aby stało się w tym roku w świetle ataków.

Financial Times, który początkowo zgłaszane opóźnienia IPO w czwartek, cytowane źródła jako mówiąc aukcji został opóźniony przez “tygodnie”.

Perspektywa Aramco sprzedaży kawałek sam miał Wall Street na szpilkach od Crown Prince Mohammed bin Salman pierwszy oznaczony to trzy lata temu.

Jednak jego pożądany $2 000 000 000 000 wyceny zawsze był przesłuchiwany przez niektórych finanzerów i ekspertów branżowych, którzy zauważyć, że kraje przyspieszają wysiłki na odejcie od paliw kopalnych, aby ograniczyć globalne ocieplenie, wprowadzenie cen ropy naftowej pod ciśnieniem i w celu podważania wartości kapitału własnego producentów.

Potem przyszedł atak września, który początkowo znokautował 5 700 000 baryłek dziennie (BPD) produkcji, lub więcej niż 5% światowego zaopatrzenia w ropę.

Kierownictwo Aramco nalegał od ataku, że nie będzie miał wpływu na jego plany, aby wymienić firmę. Pełne przywrócenie produkcji ropy naftowej zadeklarowanej przez ministra energetyki księcia Abdulaziz bin Salmana na 3 października-w szybszym klipie niż oczekiwano-zaobserwowano zwiększenie wizerunku firmy.

“Oficjalna linia była taka, że wyniki Q3 były bardzo dobre, więc chcą zaktualizować analityków i rynku IPO po numerach Q3,” drugie źródło powiedział.

ARAMCO zatrzymał plany na przeboju międzynarodowej aukcji około 5% w zeszłym roku wśród dyskusji nad tym, gdzie do listy za granicą, ale rozmowy wznowione tego lata.

Nadano im impuls przez powołanie Yasir Al-Rumayyan, Bliskiego sojusznika księcia Mohammeda i byłego bankiera inwestycyjnego, jako przewodniczącego Aramco. Wiele banków nadano role, aby zorganizować aukcji.

Inwestorzy Arabii Saudyjskiej widzą IPO jako szansę na posiadanie części Królestwa Klejnot korony i okazję pokazać patriotyzm po ataku.

Sprawozdawczość Hadeel Al Sayegh w Dubaju i Marwa Rashad w Rijadzie; Dodatkowe raportowanie Shubham Kalia w Bengaluru i Saeed Azhar i Rania ElGamal w Dubaju; Pisanie przez Davida francuskiego w Nowym Jorku; Edycja przez Davida Gregorio i Sonya Hepinstall