Londyn (Reuters)-Palladium jest prawdopodobne, aby wzrosnąć jeszcze wyższy po rosnącym zapotrzebowaniu od producentów samochodów i otwartą niedobor podaży pchnął ceny do rekordowych poziomów powyżej $1 700 uncji w tym tygodniu, analitycy powiedział.

Zdjęcie: Wlewki o 99,97 procent czystego palladu są przechowywane w zakładzie należącym do Krastsvetmet, jednego z największych światowych producentów metali nieżelaznych, w Krasnojarsku, Rosja 9 kwietnia 2019. REUTERS/Ilya Naymushin

Używany w pojazdach do redukcji szkodliwych emisji, Pallad XPD = prawie podwoiła się wartość z niskim w sierpniu ubiegłego roku, jak ściślejsze regulacje środowiskowe siły producentów samochodów, aby kupić więcej.

Niedobory metalu złagodzone tego lata, powodując ceny DIP, ale producenci samochodów, którzy stanowią 80% zużycia palladu, mają ramped się zakupy w ostatnich tygodniach, Mitsubishi analityk Jonathan Butler powiedział.

“W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy jesteśmy prawdopodobnie będzie zobaczyć $2 000 w zakresie,” powiedział.

(GRAPHIC-ceny palladu, złota i platyny: tutaj)

W znaku, że mniej metalu jest dostępny, do przodu i dzierżawy stawki dzierżawę przewrócił się powyżej 5% z bliska do zera w okresie letnim. XPD1M = TTKL

Rynek również przeniósł się głębiej w backwardation, sytuacja związana z szczelnością dostaw, gdy kontrakty na metal do dostawy w perspektywie krótkoterminowej są droższe niż te nowsze.

(GRAPHIC-stawki do przodu palladu: tutaj)

Wzmocnienie wpływu na ceny to niewielkie rozmiary i niska płynność rynku palladu, co sprawia, że jest ona bardziej zmienna.

Bardziej rygorystyczne regulacje oznaczają, że popyt rośnie pomimo spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego i spadku sprzedaży samochodów na kluczowych rynkach, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Zasady wejścia w życie w Chinach, największy rynek auto, od przyszłego roku będzie wymagać każdy pojazd zawiera około 30% więcej palladu, platyny i Rod, analitycy Morgan Stanley powiedzieć.

(GRAPHIC-Pallad Auto popytu: tutaj)

Palladium jest również Jazda coattails szerszego boom w cenach metali szlachetnych, jak inwestorzy szukają schronienia od niepewności gospodarczej w aktywa tradycyjnie postrzegane jako bezpieczne, powiedział Philip Newman na konsultantów metale Focus.

“(Palladium) ceny, pod względem wzrostu, mają jakiś sposób, aby przejść”, powiedział.

Newman przewidział ósmy kolejnych rocznych niedociągnąć-z 617 000 uncji-w tym roku w przybliżeniu 10 000 000 uncji na rynku palladu roku.

“Nie widzimy deficyt zanikający”, powiedział, dodając, że naziemnych zapasów spadła do około 13 000 000 uncji z około 18 000 000 uncji na koniec 2010.

(GRAPHIC-deficytów palladu: tutaj)

Spekulacyjne pozycjonowanie pozostaje stosunkowo wyciszony, sugerując, że rzeczywiste zapotrzebowanie przemysłowe napędza ceny.

Zakłady spekulantów na wyższych cenach na nimex wymiany przewyższa zakłady na cenę spada o 12 780 kontrakty, równoważne 1 300 000 uncji-się nieznacznie od sierpnia, ale tylko około połowy poziomu ostatnich szczytów w 2018 i 2013-14. 3075651NNET

(GRAPHIC-palladu spekulacyjnych pozycjonowania: tutaj)

Na rynku over-the-Counter jednak spekulanci zwiększyły zakłady na zyski cenowe, powiedział Butler Mitsubishi.

Zakłady te pomagają wypchnąć wyższe ceny, ale narażają rynek na ryzyko spadku cen, jeśli inwestorzy opuszczą swoje stanowiska.

“Palladium pozostaje w strukturalnym rynku byka, który może zręcznie wykorzystać każdą iskry… do osiągnięcia nowych highs, powiedział Scotiabank analityk Nicky Shiels. “Ale później cykl biznesowy dostaje, tym więcej minusem otwiera.”

To jest karmienie do prognoz dla długoterminowej korekty po przyrostu w perspektywie. Wielu analityków spodziewać ceny skręcić niższe jak samochodów powoli zmniejszyć ilość palladu używają na rzecz platyny, która jest teraz prawie $800 uncji taniej.

JPMorgan, Morgan Stanley, Macquarie i BMO prognozować średnie ceny dla 2023 w zakresie od $1 000 do $1 189.

“Rzadko zdarza się, aby każdy towar pozostał tak daleko powyżej długoterminowych norm przez dłuższy czas”, powiedział analitycy BMO. “Nadal wierzymy, że zniszczenie popytu będzie koniecznym złem w ciągu następnych dwóch lat, aby przywrócić równowagę.”

Sprawozdawczość Petera Hobsona; Edycja przez Jan Harvey