BEIRUT (Reuters)-protestujących w Libanie zalane ulice w niedzielę, utrzymując presję na premiera Saad Al-Hariri jako własny narzucony termin dostarczenia pakietu bardzo potrzebnych reform dla kraju rozpadające się gospodarki zbliżył.

Demonstranci nosić flagi narodowe podczas protestu anty-rząd w centrum Bejrutu, Liban 20 października 2019. REUTERS/Ali Hashisho

Antyrządowe protesty, które przetoczyły się w kraju od czwartku zebrali wszystkie segmenty społeczeństwa libańskiego w niezwykle ujednoliconym wezwaniu do upadku politycznej elity, że protestujących winić za pogrychanie gospodarki w kryzysie.

W niedzielę demonstrantów zatkane ulice w całym kraju na czwarty dzień z marsze przypominające festiwalach plenerowych. Głośniki wycie muzyki nacjonalistycznej jako pobudzony protestujących śpiesznie wzywa do rządu upadku.

“Nie spodziewałam się, że ludzie z północy, południa i Bejrutu dołączyli do rąk i lubią siebie nawzajem. Protesty zgromadły wszystkich i to nigdy nie zdarzyło się wcześniej, powiedział Sahar Younis, 32-letni pracownik z organizacją pozarządową.

Hariri, który prowadzi koalicyjny rząd pogrążone przez sektariańskiej i politycznej rywalizacji, dał swoim zwaśnionych partnerów 72-godzinny termin w piątek zgodzić się na reformy, które mogłyby odeprzeć kryzys gospodarczy, podpowiedzi może on inaczej rezygnuje.

Oskarżył swoich rywali o utrudnianie środków budżetowych, które mogłyby odblokować $11 000 000 000 w zobowiązaniu zachodnich darczyńców i pomóc uniknąć upadku gospodarczego.

Źródeł rządowych powiedział Hariri czekał na jego koalicji, aby dostać się na pokład z propozycji ekonomicznych, które obejmują podatki od banków i realizacji planu w ciągu jednego miesiąca do remontu kraju kosztownych i kruszy energii elektrycznej Państwa użyteczność.

Reforma sektora energii elektrycznej w kraju jest kluczem do potencjalnych inwestorów i darczyńców, którzy uważają, że jest to jeden z największych szczepów w kraju wyczerpany finansów.

Nacisk na Hariri został zamontowany jako rosnący chór głosów, od przywódców Unii do polityków, Dołącz do popularnych zaproszeń do jego rządu do rezygnują. Maronite Christian libańskich sił strony powiedział w sobotę czterech ministrów wycofa się z rządem.

Jeśli Hariri, sunnickim muzułmaninem, który jest tradycyjnie wspierany przez zachód i sunnickiej zatoki arabskich sojuszników, rezygnuje byłoby trudniejsze dla różnych stron, które tworzą rządzącej koalicji do utworzenia nowego gabinetu.

Nowy gabinet mógłby również zobaczyć irańskiej wspierane Hezbollah i jego sojuszników bardziej w kontroli, zmiany, które sprawiają, że prawie niemożliwe dla międzynarodowych darczyńców lub krajów Zatoki Arabskiej w sprzeczności z Iranu do zaoferowania pomocy lub inwestycji.

Zakończenie szalonych korupcji jest centralnym popytem protestujących, którzy mówią przywódcy kraju wykorzystali swoje stanowiska, aby wzbogacić się przez dziesięciolecia poprzez korzystne oferty i kickbacks.

“Wszyscy przywódcy należy umieścić w areszcie domowym i być pociągnięte do odpowiedzialności, aby powrócić pieniądze ukradli z Państwa, więc Liban może wrócić na nogi”, powiedział Antoine Zahli, 43, farmaceuta, który był wśród protestujących w centrum Bejrutu.

Charbel Antoun, 17-letni uczeń dodał: “chcemy pozostać w Libanie, aby zbudować naszą przyszłość, ale jeśli Ci skorumpowani politycy będą tu, jaka przyszłość pozostanie dla nas?”

WSPARCIE HEZBOLLAH

Hezbollah przywódca Sayyed Hassan Nasrallah rzucił swoją potężną grupę Shi’ite za obecnego rządu, mówiąc, że w kraju głęboki kryzys gospodarczy oznacza cenny czas nie należy zmarnować tworząc nowy.

Nasrallah powiedział w sobotę, że nałożenie więcej podatków na ludzi może doprowadzić do “wybuchu” niepokojów i ostrzegł o ryzyku upadłości i dewaluacji waluty, jeśli rząd nie wymyślić rozwiązań.

Bez wsparcia zagranicznego finansowania, Liban stoi ponure perspektyw ekonomicznych. Urzędnicy i Ekonomiści przewidują również dewaluację walutową lub zwłokę w ciągu kilku miesięcy, jeśli nie ma pewności, czy finanse.

Pokaz slajdów (14 obrazów)

MFW powiedział w zeszłym tygodniu, że kryzys Libanu wymaga trudnych środków oszczędnościowych, takich jak podwyżkę podatków i opłat na paliwo, kroki w kraju politycy publicznie ślubował nie do podjęcia.

Niepokojów montażowych został wywołany w części przez proponowane opłaty za rozmowy WhatsApp, środek szybko złomowany, ale to było postrzegane przez wielu jako ostatni rząd próba wycisnąć obywateli otrzymujących niewiele w zamian z Państwa.

Gospodarka Libanu zarejestrował tylko 0,3 procent wzrostu w zeszłym roku. MFW powiedział, że reformy były potrzebne, aby powstrzymać deficyt balonem i długu publicznego to prognozy do osiągnięcia 155 procent PKB na koniec roku, jeden z najwyższych na świecie.

Raportowanie Eric Knecht i Sulejmana Al-Khalidi edycji przez Samia Nakhoul, Frances Kerry, Kirsten Donovan