Londyn (Reuters)-wybuchy działalności w ostatnich minutach obrotu na Euronext (ENX.PA) paryskiej giełdzie nie doprowadziły do drastycznych wahaczy cen, Francja finansowych Watchdog powiedział we wtorek, grając w branży obawy o potencjalne zakłócenia Ceny.

Liczba akcji będących przedmiotem obrotu w oficjalnych aukcjach zamykających na giełdach europejskich, które odbywają się pięć minut po zamknięciu rynków, wzrosła w ostatnich latach, dzięki rosnącej popularności pasywnych i indeksowych funduszy oraz ostrzejsze regulacje.

Zjawisko zapasów stało się “bardziej wyraźne” we Francji w ciągu ostatnich dwóch lat, uderzając tak wysokie, jak 41% średniej dziennej objętości w czerwcu dla wskaźnika CAC 40. FCHI, z zakresu od 20% do 28% w 2015, zgodnie z Autorite des Marches Financiers (AMF).

Chociaż regulator rynku Francji zauważył, że skok wolumenu na Bliskim poziomie mógłby narazić uczestników rynku na potencjalne incydenty handlowe, powiedział, że nie doprowadził do zakłóceń na rynku.

“Na tym etapie nie jest możliwe stwierdzenie, że doszło do zdecydowanego pogorszenia procesu kształtowania się cen” – stwierdził badanie AMF.

Raport jest po AMF ostrzegł w lipcu, że przejście na zamknięcie aukcji może obniżyć płynność w pozostałej części codziennej sesji handlowej, potencjalnie zniekształcając mechanizmy ustalania cen i rosnące wahania cen.

Produkty takie jak ETF i fundusze hedgingowe zazwyczaj wykorzystują na koniec dnia ceny ustawione podczas aukcji zamykających ich codzienne ceny.

Wzrost handlu “ustalenie” jest również ze względu na nowe europejskie przepisy handlowe i woli inwestorów, aby uniknąć wysokiej częstotliwości handlowców, Watchdog powiedział również.

Aby przeczytać pełny raport, kliknij na: bit.ly/35oD4l8

Sprawozdawczość Julien Ponthus; Edycja przez Josephine Mason